Voznický fašiang

Voznický fašiang

Už niekoľko desaťročí sa v pohronskej obci Voznica v poslednú sobotu pred ukončením fašiangového obdobia koná tradičný Voznický fašiang.


Nebolo tomu inak ani tohto roku, len s tou výnimkou, že sme túto tradíciu chceli trochu oživiť a do už zažitého scenára sme pridali čosi nové, čo v našej obci ešte predtým nebolo. Tým, ktorí takéto zvyky a tradície nepoznajú a ešte sa s nimi nikdy nestretli, chceme touto formou priblížiť tú pravú atmosféru voznického fašiangu.

Takto sa to všetko začalo - Voznický fašiang 2008:


Z miestneho klubu mládeže o siedmej hodine ráno vychádza zástup asi dvadsiatich piatich fašiangovníkov, zložený zo zástupcov futbalistov športového klubu Voznica a speváckej skupiny Dolinka, sprevádzaný hudobnou skupinou Lesanka zo Župkova.


Ich prvá cesta vedie pred Obecný úrad, kde gazda, Janko Antošík starší, oficiálne požiada starostu obce, pána Kamila Blahu, o povolenie, aby celý fašiangový sprievod mohol obísť všetky príbytky a chalupy v našej dedine. Po oficiálnom povolení je prvý fašiang venovaný starostovi obce a všetkým prítomným, ktorí sa prišli pozrieť nielen na začiatok fašiangu, ale hlavne na pravú domácu zabíjačku, ktorá sa práve pred obecným úradom začala.


Keď už zdatná svinka leží v koryte, vyberie sa fašiangový sprievod postupne od domu k domu celou obcou. Takmer v každom dome ich obyvatelia s radosťou očakávajú a majú pre nich pripravené malé občerstvenie. Pridajú aj nejakú korunku, ktorá poslúži na športovú a kultúrnu činnosť v dedine. Fašiangovníci im za to zaspievajú a pri pesničke vykrútia v tanci všetkých členov rodiny. Keďže naša dedina je pomerne veľká, v polceste je potrebná prestávka na doplnenie stratených kalórií a je treba sa i trochu zahriať, lebo počasie nám akosi prestalo priať a z oblohy sa spustil nepríjemný zimný dážď.

Po krátkom oddychu sa sprievod vyberie do Richňavskej doliny, a odtiaľ postupne prechádza od domu k domu späť ku kultúrnemu domu. Tu, na Voznickom moste, sa už aj trochu unavení fašiangovníci stretnú, urobia veľký kruh a zaspievajú záverečnú pieseň "Na voznickom moste“ – čo je známka toho, že sa fašiangový sprievod dedinou skončil.
Potom zostáva už len presunúť sa do miestneho kultúrneho domu, kde sa im ešte prezlečené cigánky snažia uchmatnúť niečo z ich výslužky. Medzitým už na stoloch rozvoniava kapustnica a zabíjačkové špeciality, ktoré pripravili skúsení mäsiari pod vedením Ferka Pavola a šikovné gazdinky z našej dediny. 

Asi o ôsmej sa začínajú schádzať občania obce, ktorých na zábavu pozvali počas dňa naši fašiangovníci. Na stoloch je pripravené malé občerstvenie, zabíjačkové špeciality, kapustnica a nechýba ani bufet s dobrým vínkom. Sála sa pomaly napĺňa, už sa sedí aj vo vestibule a na balkóne. No, veru taký nápor hostí tento kultúrny dom už dávno nezažil! Zábava sa rozprúdila. Hudobná skupina Lesanka pod vedením kapelníka Jarka Repiského hrá odušu a parket je čoskoro plný zabávajúcich sa ľudí. A nie sú tu len domáci, ale prišli i obyvatelia okolitých obcí zo Žarnovice či Žiaru nad Hronom. 

Stretli sa tu i voznickí rodáci, ktorí už v obci dávno nebývajú. Fašiang teda prebieha nad očakávanie, ale to ešte nie je všetko. Posmelení príkladom z iných obcí, rozhodnú sa nadšenci z folklórneho súboru Dolinka, tak ako zákon káže na konci fašiangového obdobia, pochovať basu. 

Na prípravu nebolo veľa času, ale napriek tomu o polnoci za smútočného pochodu vchádza do sály kultúrneho domu smútočný sprievod na čele s farárom, kostolníkom a miništrantami. Za nimi nesú na koryte zosnulú basu, za ktorou kráča smutný vdovec, notár a sprievod, ktorý dvakrát obíde sálu kultúrneho domu, sprievod uzatvárajú nariekajúce ženy a ostatní smútiaci pozostalí. Prebieha rozlúčkový ceremoniál, nechýbajú ani smútočné piesne, srdcervúce stony plačúcich žien a čítanie testamentu. Po uložení pozostatkov zosnulej basy pozve jeden z pozostalých všetkých prítomných na kar a sprievod sa pomaly, za potlesku prítomných, vytráca zo sály. 

Zábava však ešte zďaleka nekončí! Nasleduje losovanie tomboly a tancuje sa až do skorých ranných hodín. Organizátorov čaká na druhý deň kopec roboty, lebo v popoludňajších hodinách sa koná na tom istom mieste ešte detský maškarný ples. 

Všetci majú toho naozaj dosť, ale pocit dobre vykonanej práce organizátorom dodáva síl, chuti a povzbudenia do budúcnosti. Chceme sa touto cestou poďakovať všetkým organizátorom, starostovi, športovcom, folklórnemu súboru Dolinka, ale i ostatným občanom obce Voznica, ktorí sa akokoľvek podieľali na úspešnom priebehu tohtoročného voznického fašiangu za krásne prežité chvíle. 

Želáme im veľa elánu a síl do budúcej práce a tešíme sa na voznický fašiang v roku 2009.


Virtuálna prehliadka

Poprechádzajte sa po našej obci prostredníctvom virtuálnej prehliadky.

spustiť virtuálnu prehliadku